Členské schůze na MO 2025
Vážení rybáři,
začíná období, kdy se na jednotlivých MO Spolku (ˇČeského rybářského svazu, z.s. - Územního svazu pro severní Moravu a Slezsko) začínají konat Členské schůze Místních organizací.
Jde o to, abyste jako řadoví členové využili právě v této době a právě v době s potížemi na revíru 471191 OPAVA2C "Stěrkovna Benešov" nejsilnějšího nástroje každého z nás, jednotlivců a rybářů který každý z nás máme k dispozici. Tím je členská schůze Místní organizace.
Důležité vědět:
Členové Spolku - tedy jednotliví rybáři se podle §6 odst. 1 Stanov sdružují v místních organizacích.
Místní organizace Spolku jsou podle §7 odst. 1 základními organizačními jednotkami Svazu (Spolku)
Orgány Místní organizace jsou: podle §7 odst. 4 Stanov:
- Členská schůze s nejvyšší pravomocí na Místní organizaci - viz klikněte na výňatek Stanov níže
- Ve vztahu na vzniklou situaci na revíru 471191 od 1.1.2025 je pak veledůležité, že jedině členská schůze Místní organizace podle §8, odst. 4 písm. e): "rozhoduje o samostatném nebo společném výkonu rybářského práva."
- Tedy o jaskémsi pokusu "vynětí revíru" nerozhoduje v MO ani výbor, ani statutární orgán, ani delegát samostatně!
A právě zde má každý člen Místní organizace možnost, lépe řečeno pravomoc, požadovat informace, vysvětlení, předložení dokumentů a dalších věcí v té či oné konkrétni věci, v našem případě pak ve věci dění kolem revíru 471191 OPAVA 2C a to zejména v roce 2024 a v roce 2025!
2. Výbor Místní organizace - je podle §9 odst. 1 Stanov:" je výkonným orgánem místní organizace, který spravuje její záležitosti mezi členskými schůzemi. Zajišťuje plnění usnesení členské schůze, hospodaří s majetkem místní organizace a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou výlučně vyhrazeny členské schůzi. O své činnosti předkládá zprávy členské schůzi."
3. Dozorčí komise Místní organizace - §10. odst.1 Stanov: " je kontrolním orgánem místní organizace; zprávy o své činnosti
předkládá členské schůzi. O výsledcích provedených kontrol informuje výbor místní
organizace a navrhuje mu opatření k nápravě zjištěných nedostatků; v odůvodněných
případech může navrhnout výboru místní organizace svolání mimořádné členské schůze".
a podle § 10 odst. 4 Stanov pak: "Dozorčí komise kontroluje veškerou činnost a hospodaření místní organizace a jejích orgánů a komisí; komise může přizvat ke spolupráci odborníky."
Chtějte vědět po Výboru a dozorčí komisi Vaší Místní organizace
- Jakou kompetenci od Vaší Místní organizace získal delegát pro hlasování na Územní konferenci Svazu (Spolku) dne 1.6.2024?
- Která konkrétní osoba vašeho Výboru předala delgátovi Vaší místní organizace pokyn, jak má na Územní konferenci hlasovat = pro vynětí revíru, proti vynětí revíru (471191).
- Zjistěte dotazy na Vaší členské schůzi na Výbor a Dozorčí komisi Vaší Místní organizace, kdo a jakým způsobem, jakou písemností se Svazu (Spolku) instruoval Místní organizace o tom, jak mají delegáti Místních organizací na Územní konferenci ze dne 1.6.2024 za Místní organizace hlasovat. Tyto dokumenty s "instrukcemi" Svazu pro hlasování delegátů máme v držbě. Ptejte se ale právě Vašich odpovědných osob, co o tom vědí a jak rozhodli - vůči delegátovi MO, co mu vlastně za MO řekli.
- Ptejte se, jakou formou Výbor nebo Dozorčí komise vaší Místní organizace umožnila svým členům právo se věci kolektivním hlasováním členů MO o revíru rozhodnout. Vyněntí? Nevinětí revíru?
- Ptejte se Výboru nebo Dozorčí komise Vaší Místní organizace, na základě jaké právní úpravy, zejména Výbor Místní organizace, odepřel rozhodovací právo každého člena ve věci revíru 471191. Pokud to přeložíme, kdo a na základě čeho si "vzal" do svých rukou právo rozhodnou mimo §8 odst.8 odst. 4 písme e) Stanov, kdy jedině členská schůze Místní organizace: "rozhoduje o samostatném nebo společném výkonu rybářského práva". Kde na to osoba nebo orgán Místní organizace vzal/a odvahu? Anebo je ve svém "rozhodnutí řízen/a shora"?
- Ptejte se Dozorčí komise Vaší Místní organizace, jak byla ve věci vynětí revíru 471191 a ve věci kompetence delegáta na Územní konferenci 1.6.2025 činná, co zjistila a jak pokračovala se zjištěnými informacemi dále.
- Na všechny otázky, které na členské schůzi položíte, máte oporu ve Stanovách, konkrétně v §4 ods. 1 písm. f): "Člen má tato práva: a) zúčastňovat se jednání členské schůze, b) hlasovat na členské schůzi, c) volit a být volen do všech orgánů Svazu, d) po vydání povolenky vykonávat rybářské právo. Vyloučenému členovi nesmí být umožněn lov ryb po dobu kárného opatření vyloučení z ČRS nebo MRS, e) účastnit se ostatních činností Svazu, f) obracet se na orgány Svazu se svými podněty, návrhy, dotazy a stížnostmi."
Trvejte na tom, aby:
- Každé odpověďi Výboru nebo Dozorčí komise na jednotlivé Vaše otázky položené na Vaší členské schůzi, byly pečlivě a přesně zaznamenány do Zápisu a hlavně do Usnesení z Vaší členské schůze. Zvolte si věrohodného zapisovatele a ověřovatele zápisu, alespoň ve dvou dalších osobách.
- Veškeré písemnosti z členské schůze, zejména pak Usnesení, si nechte podepsat jednotlivými lidmi, kteří Zápis a Usnení sepsali a verifikovali včetně podpisů orgánů Místní organizace.
- Uložte z titulu Usnesení členské schůze Výboru Místní organizace, aby všechny zápisy z členských schůzí a Usnesení členských schůzí Místních organizací byly zveřejňovány standardně tak, aby členové byli schopni se zápisem věrohodně a kdykoliv seznámit.
- Trvejte na zveřejňování dokumentů na internetových a Facebookových stránka Místní organice. Pro lidi, kteří internet nemají nebo nevyužívají, ať MO zajistí příkladně vývěsku v sídle MO nebo možnost náhledu do písemností v sídle Místní organizaci a pod.
- Ověřujte, zda všechna rozhodnutí členské schůze Místní organizace jsou obsažena v Usnesení a v zápisu členské schůze MO.
Co mají členové MO v rukou dále
V případech, kdy na členských schůzích Místních organizací zjistíte, že byly porušeny Stanovy, nebo dobré jméno Svazu (Spolku) ať už účelem, neznalostí nebo nedbalostí, může každý člen využít svého práva na zahájení Kárného opatření podle §5 Stanov anebo využít kompetence členské schůze Místní organizace zvolit jiné lidi do Výboru a Dozorčí komise Vaší Místní organizace. Volby můžete uspořádat i na tzv. "mimořádné členské schůzi Místní organizace". Pravidla, jak postupovat jsou uvedena v Jednacím řádu ČRS.
Všechny úkony, které uděláte jako jednotlivec nejméně 1x ročně na členské schůzi Místní organizace, mají oporu jak ve vyšší legislativě (NOZ), tak také ve vnitřních spolkových předpisech - Stanovách a Jednacím řád Svazu (Spolku). Zvažt, zdali oslovíte své orgány Místní organizace právě při příležitostech konání členských schůzí a využijete všech svých práv anebo zvolíte "pštrosí politiku" a strčíte hlavu pomyslně do písku.
Věřte, že tzv. projekt Benešov 2025 byl Výborem Svazu (Spolku) označen jako pilotní projekt.
Z tohoto se dá věrohodně vyvozovat, že současný Výbor Svazu v tom, co se prozatím stalo na Benešově, bude pokračovat dále na dalších svazových revírech.
Necháme dál se sebou vláčet skupinkou lidí, kteří jsou proti rybářům? Včetně tzv. Rybářské stráže, která soustavně a systematicky překračuje svá oprávnění svěřená jí státem pro výkon úkolu státu? Tito lidé jdou proti platícím členům ČRS? Vždyť byli ve své době zvolení právě námi - členy. Neplatí již v dnešní době falešná argumentace, že "to přišlo shora".... Tedy se Svazu (Spolku).
Každý z nás to teď a právě na chystaných členských schůzích Místních organizací má ve svých rukou!
Chcete-li podpořit Vašim dílem práci několika desítek rybářů, kteří provádějí nezbytné úkony vedoucí k nápravě ve věci a chcete-li pomoci hlavně sami sobě, podpořte Vás i je zde.
Na prokliku se seznámíte, na co jsou určeny vaše dobrovolné příspěvky a jak to vše funguje.